Zarybienie 2010
Już kolejny rok rzeka Wisła w obwodzie nr. 4 gdzie opiekę nad wodami sprawuje między innymi Koło 54 SUM z Wyszogrodu ( poza tym Certa 55 z Czerwińska ) dokonano w tym Kole planowanych zarybień w roku 2010 zarówno tych letnich i wiosennych oraz jesiennych .
Przy wszystkich zarybieniach pracowali członkowie naszego Zarządu jak również , wędkarze z komisji zarybieniowej , za co serdeczne podziękowania dla wszystkich. Zdajemy sobie sprawę , że zarybienia to tylko forma pomocy dla zwiększenia danego gatunku w naszych rzekach , bo najlepszym sposobem jest naturalny rozród. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę ( i tak czynimy uczulając na wszelkie sposoby PSR oraz SSR działającą w naszym Kole ) na okresy tarła oraz tarliska , których lokalizacja nie zmienia się od lat . Ponadto planujemy przy przyszłorocznych zarybieniach wprowadzić czasowy zakaz połowu zarybianego gatunku na danym odcinku rzeki .
Również zainteresowani oraz odwiedzający nasze wody wędkarze wiedzą ,że na naszym odcinku rzeki Wisły ( dokładny kilometraż w zakładce ochrona wód ) istnieje całkowity zakaz połowów sieciowych , który z roku na rok staramy się poszerzać eliminując niepotrzebnych rybaków.
Ale zarybienia to nie jedyny temat poruszany w Kole i przedstawiane problemy do Zarządu Okręgu, już wcześniej poruszaliśmy sprawę wprowadzenia górnych limitów ochronnych , i z taką propozycją też wystąpiliśmy w swoich postulatach . Mamy już ustalone kolejne kwestie ,które naszym zdaniem znacznie poprawiłby stan rybostanu w naszych rzekach , mianowicie z ,, uporem maniaka,, musimy starać się o zmniejszenie dobowego limitu łowionych ryb , a także wprowadzenie obligatoryjne rozgrywania zawodów w każdym Kole zgodnie z zasadą ,, złów i wypuść ,,.
Wyżej wymieniona zasada od czterech lat obowiązuje w naszym Kole podczas zawodów sportowych i naprawdę małymi kroczkami weszła w normalne życie wędkarskie co bardzo cieszy, zdajemy sobie sprawę , że nie należy jej traktować w amatorskim połowie bardzo rygorystycznie , ale należy ją upowszechniać , co zaowocuje codziennością jej stosowania , ku zadowoleniu wszystkich prawdziwych , etycznych wędkarzy.
Kolejny problem to kwestia kormoranów , choć w tym roku jesienią ten problem nie wystąpił z taką siłą jak miało to miejsce trzy lata temu . Choć cały czas zbieramy najmniejsze sygnały w tej kwestii aby móc wcześnie reagować.
- boleń nar. letni - 200 000 tys. szt.
- brzana narybek jesienny - 20 000 szt.
- certa narybek letni - 15 000 szt.
- jaź narybek jesienny - 4 200 kg.
- karaś pospolity kroczek - 500 kg. ( zarybienie wykonane tylko na starorzeczach w pospolitych tkzw. ,, dołach ,, )
- karp kroczek - 500 kg. ( zarybienie wykonane tylko na starorzeczach w pospolitych tkzw. ,, dołach ,, )
- kleń narybek jesienny - 50 000 szt.
- lin kroczek 2 500 kg. ( zarybienie wykonane tylko na starorzeczach w pospolitych
tkzw. ,, dołach ,, )
- sandacz narybek letni 800 000 szt.
- sum kroczek 2 500 kg.
- szczupak narybek letni 400 000 szt.
- szczupak narybek jesienny 2 000 kg.
- węgorz obsadowy 20 kg.
Już poraz kolejny łącznie do rzeki na naszym odcinku Wisły do wody trafiło 1 485 000 szt narybku letniego oraz 12 220 kg pozostałego.